Kliknij na jego nazwę poniżej, by przeczytać o wybranym chórze

(nazwa chóru na liście jest odsyłaczem do jego opisu)

Kategorie konkursowe opisane są tutaj

 

   


 

 Bergen Kammerkor Norwegia, kat. A1 i S , dyr. Annlaug Hus  

 

 BergenKammerkor

 

Chór Kameralny Bergen został założony w 1983 r. i działa w Bergen, drugim po Oslo największym mieście Norwegii, leżącym w regionie fiordów na zachodnim wybrzeżu. Nowi członkowie chóru przyjmowani są na podstawie przesłuchań, a cały zespół systematycznie pracuje nad jakością brzmienia i muzykalnością. Chór Kameralny Bergen koncertuje przede wszystkim w swoim rodzimym mieście, ale także w całej Norwegii i poza jej granicami, a koncerty, podczas których prezentuje szeroki wachlarz muzyki sakralnej i świeckiej, przyniosły zespołowi bardzo dobrą opinię. Repertuar chóru obejmuje małe formy a cappella, aranżacje muzyki ludowej i popularnej, ale także jazz oraz większe formy wokalno-instrumentalne.

Za jeden z najważniejszych celów śpiewacy stawiają sobie odwiedzanie innych krajów i czerpanie inspiracji z ich kultur. Stąd częsty udział w festiwalach i liczne wyprawy: do Szkocji, na Łotwę, do Czech, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Austrii, Rosji, Estonii i na Słowację.

 


 

Chór Astrolabium Toruń, gospodarz Festiwalu, dyr. Kinga Litowska

 

 Astrolabium

 

Chór Astrolabium powstał w październiku 1999 roku. Z kilkuosobowej grupy rozrósł się do zespołu liczącego ok. 40 chórzystów. Wszyscy pracują zawodowo lub studiują. Na początku próby chóru odbywały się wtoruńskim oddziale Caritas. Od lipca 2001 roku do września 2003 zespół prowadził działalność artystyczną pod patronatem kościoła akademickiego ojców Jezuitów wToruniu, od września 2003r. do grudnia 2011 r. – Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Dyrygentem zespołu jest Kinga Litowska. Nazwa "Astrolabium" jest symbolem więzi chóru z grodem Kopernika: na większości wizerunków toruński astronom przedstawiany jest z tym właśnie przyrządem w dłoni. Od początku działalności Astrolabium uczestniczy w życiu kulturalnym Torunia, bierze udział w różnorodnych imprezach, festiwalach i konkursach w kraju i za granicą, zdobywając wysokie i najwyższe nagrody. Wykonuje szeroki repertuar a cappella, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kompozytorów współczesnych. Bierze też udział w wielu projektach wokalno-instrumentalnych. Przy ich realizacji zespół współpracuje często z uznanymi, wybitnymi zespołami i artystami (m.in.: Toruńska Orkiestra Symfoniczna, orkiestra Capella Bydgostiensis, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Chór Kameralny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Chór Akademii Muzycznej w Gdańsku, Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, chór Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego, zespół Zakopower, Krzysztof Szydzisz, Miłosz Bembinow, Michał Nesterowicz, Łukasz Borowicz, Kai Bumann, Paul McCreesh, Martin Gester, Piotr Sułkowski, Massimiliano Caldi, Barry Epperley, Krzesimir Dębski, Maciej Żółtowski, Magdalena Cynk, Zbigniew Kozub i in.). W 2009 roku Prezydent Miasta Torunia przyznał Chórowi Astrolabium medal Thorunium – wysokie wyróżnienie przyznawane za zasługi dla miasta. Wśród wielu nagród i osiągnięć zespołu można wymienić nominację do Fryderyka w roku 2014 w kategorii „Album roku: muzyka chóralna, oratoryjna i operowa” za monograficzną płytę z muzyką Miłosza Bembinowa Astrolabium sings Bembinow.

 


 

Chór Camerata Września, kat. B4, dyr. Domicela Cierpiszewska 

 

Camerata

 

Chór Camerata powstał w 1985 roku. Od początku jego dyrygentem jest Domicela Cierpiszewska. W repertuarze chóru są pieśni patriotyczne, ludowe w opracowaniu kompozytorów współczesnych, muzyka rozrywkowa, sakralna i dawna. Chór Camerata ma na swoim koncie wiele zrealizowanych projektów muzycznych, m.in. w 2008 roku uczestniczył w amatorskim wystawieniu opery Halka Stanisława Moniuszki. W 2006 roku Camerata zainicjowała we Wrześni „Wrzesińskie Śpiewanki”, które na stałe weszły do kalendarium działań zespołu. W 2016 roku odbyły się one po raz jedenasty. Zespół śpiewa we Wrześni i w powiecie wrzesińskim, w Poznaniu oraz w różnych miejscowościach województwa wielkopolskiego i poza nim. Chór śpiewał również w Niemczech, w Czechach, na Litwie, Łotwie, Ukrainie i w Bułgarii. Chór Camerata w swoim dorobku ma wiele nagród zdobytych w konkursach, przeglądach i festiwalach, m.in.: Brązowe Pasmo podczas XXI Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze (2011), Brązowe Pasmo na VII Festiwalu Muzyki Chóralnej „Mater Misericordiae” w Ząbkach (2012), Brązowy Dyplom podczas II Bałtyckiego Konkursu Chórów „Pomerania Cantat” w Słupsku, Brązowy Dyplom podczas I Międzynarodowego Konkursu Chóralnego „Cantu Gaudeamus” w Białymstoku, Złote Pasmo podczas Święta Pieśni w Grodzisku Wielkopolskim (2016). Chór uczestniczył również w VIII Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Gaude Cantem” w Bielsku-Białej (2012), w Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych i Festiwalu „Razem w XXI wieku” w Kamczii w Bułgarii oraz w V Wrocławskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Vratislavia Sacra” (2015). Ukoronowaniem pracy zespołu było zdobycie Grand Prix podczas XXXIX Wielkopolskiego Święta Pieśni i Muzyki w 2014 roku w Święciechowej. Chór nagrał kasetę i dwie płyty: z kolędami oraz poświęconą Janowi Pawłowi II.

 


 

 

Chór Cantata Elbląg, kat. S i P, dyr. Marta Drózda-Kulkowska

 Cantata

Elbląski Chór Cantata jest zespołem z trzydziestoletnią tradycją, skupiającym elblążan – pasjonatów śpiewu chóralnego pod kierownictwem profesjonalnego dyrygenta chórmistrza, Marty Drózdy-Kulkowskiej – działającym przy Stowarzyszeniu Miłośników Muzyki „Cantata”, pod patronatem Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. Poszczycić się może szeregiem nagród zdobytych w konkursach i festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Gelnhausen, Wernigerode, Tarnopolu, Pradze, Bydgoszczy, Strzepczu i innych. Należy do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Wśród najważniejszych osiągnięć chóru wymienić należy zdobycie prestiżowego tytułu i certyfikatu „Chór Cantata – Skarbnicą Kultury na Warmii i Mazurach”. Zespół prezentuje różnorodne oblicza muzyki chóralnej: od utworów sakralnych, poprzez twórczość ludową po nowatorskie aranżacje popularnych standardów muzyki rozrywkowej i z gatunku New Age. Chór co roku prezentuje nowy program artystyczny, nawiązując współpracę z cenionymi kompozytorami, aranżerami i muzykami. Uczestniczy również w projektach artystycznych wspólnie z Elbląską Orkiestrą Kameralną.

 


 

Chór Dziecięco-Młodzieżowy Jutrzenka Czechy, kat. G2 i F, dyr. Elvira Gadžijeva

 

Jitrenka

Chór dziecięcy i młodzieżowy Jutrzenka jest dziś dobrze znany i szczyci się długą, ponadpięćdziesięcioletnią historią. Jest jedną z głównych form działalności Domu Dzieci i Młodzieży w Czeskich Budziejowicach, w którym ma siedzibę. Został stworzony z pierwotnego zespołu muzyki ludowej w 1966 r. Obecnie w pracach chóru uczestniczy 170 członków podzielonych na 4 sekcje, do których należą dzieci i młodzież w różnych przedziałach wiekowych i na różnym etapie chóralnej edukacji. Jutrzenka to jeden z największych chórów w kraju południowoczeskim (historycznie Południowa Bohemia) w Republice Czeskiej. Repertuar zespołu obejmuje epoki od renesansu i baroku po muzykę współczesną, muzykę sakralną oraz ludową. Młodzi śpiewacy współpracują z teatrem operowym w Czeskich Budziejowicach oraz Południowoczeską Kameralną Orkiestrą Filharmoniczną. Jutrzenka koncertuje na żywo, realizuje nagrania w lokalnym radiu, ma na swoim koncie także występy w programach telewizyjnych. Chór występował we wszystkich krajach Europy, zdobywając nagrody w konkursach i na festiwalach, m.in.:

  • 2005 – złoty medal na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni w Ołomuńcu (Czechy),

  • 2006 – I nagroda na Europejskim Festiwalu Muzycznym w Neerpelt (Belgia),

  • 2007 – złoty medal na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni w Ołomuńcu (Czechy),

  • 2009 – dwa srebrne medale w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Tampere (Finlandia),

  • 2010 – udział w LIII Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Llangollen (Wielka Brytania),

  • 2012 – I nagroda „Summa cum laude“ na Europejskim Festiwalu Muzycznym w Neerpelt (Belgia),

  • 2013 – złoty dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni w Ołomuńcu (Czechy),

  • 2014 – złoty dyplom na Światowych Igrzyskach Chóralnych w Rydze (Łotwa),

  • 2015 – złoty dyplom i srebrny medal na Międzynarodowym Młodzieżowym Festiwalu Muzycznym w Bratysławie (Słowacja),

  • 2016 – dwa złote dyplomy na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni w Ołomuńcu (Czechy).

 


 

Chór Dziecięcy Gaudium Cantates Lubicz, kat. G1, dyr. Ariel Radomiński, Aleksandra Sidor

 

 GaudiumCantates

Dziecięcy chór Gaudium Cantates powstał w 2013 r. i działa przy Gimnazjum nr 1 w Lubiczu. Obecnie liczy ok. 30 osób. W swoim repertuarze posiada utwory religijne i świeckie z różnych epok, polskie i zagraniczne kolędy, stylizacje ludowe i utwory rozrywkowe. Dyrygentami chóru są Aleksandra Sidor i Ariel Radomiński, absolwenci Wychowania Muzycznego oraz Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich i Emisji Głosu Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia:

  • Złoty Medal na Festiwalu Pieśni w Ołomuńcu oraz udział w konkursie finałowym o tytuł Zwycięzcy Festiwalu,

  • Złoty Kamerton w Ogólnopolskim Konkursie Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy,

  • Srebrny Medal w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Riva del Garda we Włoszech,

  • trzy Srebrne Medale (w kategoriach: Muzyka sakralna, Folk i Pop) na Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym „Canco Mediterrania” w Lloret de Mar w Hiszpanii,

  • Srebrny Medal w Łódzkim Festiwalu Chóralnym „Canto Lodziensis” w Łodzi,

  • Srebrny Medal w Międzynarodowym Konkursie „Per Musicam ad Astra” w Toruniu,

  • I miejsce w konkursie piosenki i poezji w Toruniu,

  • Brązowy Medal na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach.


 

Chór Holmlia Barne  Norwegia, dyr. Sigrid Strand Stiberg

 

HolmliaBarne
 

Chór Holmlia Barne został założony w sierpniu 1982 roku. Ich miejsce praktykowania od 1982 roku to szkoła Hallagerbakken w Holmlia, przedmieściu Oslo – stolicy Norwegii. Zespół to chór dziecięcy i młodzieżowy liczący 42 śpiewaków w wieku od 9 do 20 lat. Organizuje koncerty dla społeczności Holmlia w okresie Bożego Narodzenia i latem, które zawsze cieszą się ciepłym przyjęciem i dobrą opinią wśród publiczności. Repertuar zespołu jest zróżnicowany: pop, jazz, folklor, muzyka nowoczesna, przeboje z musicali i ballady. Chórzyści systematycznie ćwiczą i rozwijają technikę wokalną oraz pracują nad jakością brzmienia. Są bardzo entuzjastyczni i zawsze w dobrym nastroju. Bardzo wysoko cenią sobie także spotkania z innymi chórami, dzielenie się doświadczeniami i wspólne śpiewanie. Co ważne, śpiewacy Holmlia Barne mają bardzo dobre relacje ze swoją dyrygentką, Sigrid Strand Stiberg. Sigrid kończy obecnie studia licencjackie z muzykologii na Uniwersytecie w Oslo. W okresie dorastania grała na waltorni i fortepianie oraz realizowała program muzyczny w szkole średniej. Po udziale w Letnim Kursie Improwizacji wokalistka jazzowa Elin Rosseland zaprosiła ją do współpracy z Oslo 14, improwizującym zespołem jazzowym. "To otworzyło mi oczy na zupełnie inne podejście do muzyki" – mówi. Oprócz śpiewania prowadzi własny chór, a także gra w zespole. Przez kilka lat brała udział w Norweskim Młodzieżowym Festiwalu Artystycznym, najpierw jako uczestnik i organizator, a w ostatnich trzech latach jako juror. Chór Holmlia Barne pracuje również z pianistą, Egilem Skurdalem – artystą teatru muzycznego, kabaretu, chórzystą, członkiem zespołów jazzowych, akompaniatorem.

 


 

Chór Kameralny 441 Hz Gdańsk [GOŚĆ SPECJALNY], dyr. Anna Wilczewska

 

441Hz 

Chór Kameralny 441 Hz powstał w 2006 roku z inicjatywy studentów gdańskiej Akademii Muzycznej. Na co dzień prowadzi aktywną działalność koncertową, promującą repertuar muzyki najnowszej. Odbył tournée koncertowe do Włoch i Niemiec, a także organizował koncerty w Gdańsku w ramach wymiany artystycznej z chórami ze Szwecji i Czech. Wiodącym celem Chóru Kameralnego „441 Hz” jest wykonawstwo i promowanie współczesnej muzyki wokalnej.Zespół jest laureatem nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych. Zdobył: Grand Prix, statuetkę Sopockiej Mewy, dwie nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zwyciężył w kategorii Muzyka świecka, uzyskując Złoty Dyplom na XII Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Mundus Cantat” (2016); dwa Złote Medale oraz zwycięstwa w kategoriach: Muzyka współczesna oraz Chóry Kameralne na Międzynarodowym Festiwalu „Slovakia Cantat” w Bratysławie (2016), Złoty Dyplom i II nagrodę na XLVI Ogólnopolskim Festiwalu „Legnica Cantat” (2015), Nagrodę Grand Prix XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie oraz szereg nagród specjalnych: za najlepsze wykonanie kompozycji współczesnej, za najlepszą technikę wokalną oraz nagrodę dla najlepszego dyrygenta (2014). Chór Kameralny 441 Hz otrzymał również Nagrodę Grand Prix X Kaszubskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie (2014), a także Złoty Medal i I miejsce na II Gdańskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym (2013), I miejsce w kat. „A” (chóry o wysokim poziomie artystycznym) na XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi (2009) oraz Złoty Medal na III Międzynarodowym Festiwalu „Mundus Cantat” w Sopocie (2007).

Zespół posiada również wydawnictwa płytowe: nagranie, które zostało zrealizowane podczas koncertu dyplomowego studenta kompozycji – Krzysztofa Zimmermanna, zostało wydane w 2007 roku na płycie z okazji 60-lecia Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2012 roku została wydana płyta z koncertu Serioso – Giocoso, zawierająca kompozycje współczesne charakteryzujące się nowatorskim językiem muzycznym. W 2014 roku została wydana nakładem wydawnictwa DUX płyta zatytułowana Modern Choral Masterpieces.W marcu 2013 zespół był chórem warsztatowym podczas I Ogólnopolskich Warsztatów Współczesnej Muzyki Chóralnej w Gdańsku, które poprowadził prof. Bart Bouckaert z Belgii. Owocem współpracy z Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku był udział chóru w premierze spektaklu teatralnego Antyhona, który został wystawiony w ramach Festiwalu Inny Wymiar – Wschód Kultury. W listopadzie 2013 roku Chór „441 Hz” brał udział w warsztatach „Głos w akcji” i wraz ze znakomitym zespołem wokalnym Neue Vocalsolisten ze Stuttgartu prawykonał kompozycję Karola Nepelskiego.

Założycielem i dyrygentem Chóru jest Anna Wilczewska, pracownik Akademii Muzycznej w Gdańsku na stanowisku adiunkta, dwukrotna laureatka nagród na Ogólnopolskich Konkursach Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu (2006, 2008), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2008), nagrodzona Sopocką Muzą dla Młodych Twórców (2011), medalem honorowym „Zasłużony dla kultury polskiej” (2014), wyróżniona stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego (2014, 2015).

 


 

Chór Lunatix – Poznań, kat. G3, dyr. Laura Stieler, Łukasz Matusik

 

LunatixChoir

 

Chór Kameralny Poznańskiej Szkoły Chóralnej im. Jerzego Kurczewskiego, znany również jako chór Lunatix, został założony w 2013 roku przez Sławomirę Raczyńską. Początkowo ustanowiony jako chór dziewczęcy, obecnie jest chórem mieszanym. Członkowie chóru Lunatix to głównie uczniowie ostatniej klasy Poznańskiej Szkoły Chóralnej oraz absolwenci tej szkoły. Repertuar zespołu wypełniają utwory wielogłosowe, zarówno sakralne, jak i świeckie, ale także przeboje muzyki popularnej. Chór współpracuje z Poznańskim Chórem Chłopięcym (prowadzonym przez Jacka Sykulskiego), Chórem Dziewczęcym Poznańskiej Szkoły Chóralnej im. Jerzego Kurczewskiego (prowadzonym przez Dorotę Wojnowską). Od listopada 2016 r. chór Lunatix jest kierowany przez młodych dyrygentów nagrodzonych w polskich i międzynarodowych konkursach: Laurę Stieler i Łukasza Matusika, absolwentów Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz pedagogów Poznańskiej Szkoły Chóralnej im. Jerzego Kurczewskiego. 



 

Chór Melodia Toruń, kat. B4, dyr. Aleksandra Sidor

 

 Melodia

Chór Melodia powstał w październiku 2003 r. dzięki inicjatywie słuchaczy Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, liczy 35 członków. Zespół uświetnia uroczystości Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz inne imprezy miejskie. Uczestniczy w festiwalach i konkursach chóralnych.

 Osiągnięcia chóru:

 - 2007 – Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów – III miejsce,

 - 2011 – Juwenalia III wieku w Warszawie – wyróżnienie,

 - 2015 – Juwenalia III wieku w Warszawie – wyróżnienie,

 - 2016 – Konkurs Chóralny o "Kryształowego Anioła" Prezydenta Miasta Torunia – III miejsce,

 - 2016 – Ogólnopolski Konkurs Chóralny w Lublinie – III miejsce.

Od 2016 r. dyrygentką chóru jest Aleksandra Sidor, absolwentka Wydziału Sztuk Artystycznych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od wielu lat Aleksandra Sidor wspólnie z Arielem Radomińskim prowadzą chór dziecięcy Gaudium Cantates.

 


 

 Chór Mieszany Ventspils – Łotwa, kat. A1 i F, dyr. Aigars Meri

 

 KorisVentspils

 

Chór mieszany Ventspils powstał w 2002 roku w Windawie na Łotwie (łot. Ventspils). Tworzyli go dyrygenci miejscowych chórów, uczniowie szkoły muzycznej i utalentowani śpiewacy-amatorzy. Pierwszym dyrektorem artystycznym chóru Ventspils (w latach 2002-2013) był Ivars Cinkuss, główny dyrygent Łotewskich Narodowych Festiwali Pieśni. Po rocznej przerwie zespół został reaktywowany w 2014 r. pod kierunkiem nowego dyrektora artystycznego Aigarsa Meriego – znanego i wysoko cenionego dyrygenta łotewskiego. Zmienił się także skład chóru: do starszych doświadczonych chórzystów dołączyli nowi. Od tego momentu chór Ventspils rozbudowuje swoje wcześniejsze osiągnięcia artystyczne i doświadczenia zdobyte przede wszystkim na polu muzyki barokowej. Jednocześnie zyskał nową jakość i wszedł na nowe ścieżki sprawdzania swoich możliwości. Chórmistrzem jest Astra Plostniece, zawodowa wokalistka, nauczycielka muzyki i dyrygent.

W latach 2015-2016 chór działał aktywnie na różnych polach artystycznych, w tym uczestniczył w konkursach, takich jak: XIV Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Tallinie (2015, najlepszy wynik w kategorii muzyki ludowej) czy XX Międzynarodowy Konkurs Chóralny im. Stasysa Šimkusa (2016, dwie nagrody specjalne: za najbardziej wartościowy program i najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego, a w rezultacie zdobycie nagrody Małego Bursztynu oraz udział w konkursie o Wielki Bursztyn). Działalność chóru to także różnorodne programy koncertowe: inscenizacja musicalu No Saldenās Pudeles Imantsa Kalninša (Ventspils 2015 i 2016, Ryga 2016); wykonanie IX Symfonii Ludwiga van Beethovena podczas otwarcia Wielkiej Sali Bursztynowej (sali koncertowej) w Lipawie (2015); liczne koncerty wykonywane wraz z Windawską Orkiestrą Kameralną i Ventspils Big Band obejmujące utwory klasyczne (jak Requiem Op. 54 Camille’a Saint-Saënsa, marzec 2016), jazz- i rock-opery (np. Mistērija par sapni un mīlestību Jānisa Lūsēnsa, listopad 2016).

Aigars Meri (ur. 1978) jest absolwentem Łotewskiej Akademii Muzycznej im. Jāzepsa Vitolsa w zakresie dyrygentury symfonicznej i chóralnej. Obecnie jest głównym chórmistrzem Łotewskiej Opery Narodowej i Baletu. Pełnił także funkcję dyrygenta i dyrygenta pomocniczego podczas kilku realizacji operowych oraz dyrektora artystycznego premiery Nabucco Giuseppe Verdiego. Jest ponadto dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem orkiestr kameralnych w Windawie i Jełgawie.

 


 

 Chór Młodzieżowy Defrost Norwegia, kat. G3 i P, dyr. Thomas Caplin

 

 Defrost

Chór Młodzieżowy Defrost z Hamar w Norwegii powstał w 2011 roku, pierwotnie jako zespół projektowy, w efekcie współpracy dwóch spośród najlepszych i najbardziej uznanych dyrygentów Norwegii. Półtora roku od powstania chór osiągnął nadzwyczajny poziom, który latem 2012 roku przyniósł dwa złote medale na Światowych Igrzyskach Chóralnych w Cincinnati (USA). Po tym wydarzeniu chórzyści wraz z dyrygentem Thomasem Caplinem postanowili podjąć działalność na stałe. Obecnie chór liczy 23 członków, prezentuje szeroki repertuar z różnych epok i każdego roku występuje na arenie międzynarodowej. Uczestniczy zarówno w konkursach chóralnych, jak i w innych wydarzeniach kulturalnych, zdobywając złote medale m.in. na Europejskich Igrzyskach Chóralnych w Graz (2013, dwa złote medale) i w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Budapeszcie (2015, zwycięstwo w dwóch kategoriach oraz udział w konkursie o Grand Prix). Dla Defrost ważna jest także współpraca z chórami z innych krajów, poznawanie ich kultury i życia codziennego. Stąd spotkania z zespołami na Sri Lance, na Tajwanie i w Korei Południowej, gdzie wraz z chórami gospodarzy organizowali koncerty, w tym charytatywne, byli zapraszani jako goście honorowi lokalnych wydarzeń kulturalnych. Śpiewacy „Defrost” dzielą przekonanie, że "Głos jest zwierciadłem duszy". Każdy głos to istota ludzka ze swymi wartościami i to te wartości – szacunek, lojalność, solidarność i tolerancja – stanowią fundament ideologiczny dla działalności zespołu.  


 

Chór Oriolus Węgry, kat. A1 i S , dyr. Péter Mészáros, Zsuzsi Weiszburg

 

 Oriolus

Chór Oriolus został założony w 2008 roku przez grupę młodych entuzjastów śpiewu, pod przewodnictwem Pétera Mészárosa i Zsuzsi Weiszburg. Zsuzsi rozpoczęła wówczas studia w Akademii Muzycznej im. Franza Liszta, które ukończyła w 2014 roku. Péter po ukończeniu studiów, w 2013 roku, uzyskał stopień doktora w zakresie dyrygentury chóralnej. Oboje śpiewają także w różnych chórach (np. Discantus, Purcell Choir, Sixtones) oraz są nauczycielami muzyki.

Chór Oriolus liczy obecnie 40 członków, różniących się zainteresowaniami i pochodzeniem, ale tworzących zgraną społeczność. To, co zdecydowanie dzielą, to miłość do muzyki i radość śpiewania (i – czasami – zabawy). Od 2008 roku wykonują wiele różnych rodzajów muzyki: od renesansowej po współczesną, od pochodzącej z Europy Wschodniej po tę rodem z Ameryki Południowej. Chór zdobył Srebrny Dyplom w Chóralnym Konkursie Muzyki Sakralnej w Namiestowie (Słowacja, 2012) oraz Złoty Dyplom na Festiwalu Chóralnym w Ohrid (Macedonia, 2015).

 


 

Chór Szkolny Good Hope Hongkong, kat. G1 i F, dyr. Melody Tang

 

 GoodHopeSchoolChoir

Chór Good Hope School (z ang. good hope – dobra nadzieja) – renomowanej żeńskiej szkoły katolickiej w Hongkongu – jest jednym z najstarszych i najlepszych zespołów w tym mieście. Chór został założony w 1959 roku i od tego czasu prowadziły go różne dyrygentki, m.in. Daisy Tai, Betty Tham, Cindy Wong i Melody Tang – ta ostatnia kieruje chórem obecnie. Szkolenie chóralne w Good Hope School ma na celu nie tylko dążenie do wokalnej subtelności, ale także uwolnienie pełnego potencjału muzycznego chórzystek oraz wychowywanie rezolutnych młodych dam dla przyszłego społeczeństwa. Przez ponad 30 lat chór uzyskiwał znakomite rezultaty na lokalnych festiwalach muzycznych i otrzymywał nagrody na różnych poziomach oraz nagrody dla najlepszego chóru. Ich występy nie ograniczają się do kampusu szkolnego czy do samego Hongkongu. Chór odbywał także liczne tourné e zagraniczne, które pomogły mu zbudować międzynarodową renomę, uczestnicząc w takich imprezach, jak Festiwal Muzyczny w Joliette w Kanadzie czy Młodzieżowy Festiwal Muzyczny we Wiedniu. W ramach wymiany kulturalnej zespół odwiedził także Pekin, Węgry i Australię. Jako pierwszy chór szkolny z Hongkongu młode artystki zostały zaproszone do występów w Teatrze Narodowym w Pekinie, a jako złote medalistki V i VI Światowych Igrzysk Chóralnych – do występów z różnych okazji, takich jak: Dzień Otwarty w Domu Rządowym (oficjalnej siedzibie szefa administracji Hongkongu), 17. Konferencja Zonta International District 17, msza towarzysząca uroczystościom z okazji rozpoczęcia Roku Legislacji oraz różne programy kolęd, wszystkie cieszące się dużym uznaniem publiczności. Niedawno zespół został nagrodzony tytułem mistrzowskim w zagranicznym konkursie gimnazjalnych chórów dziewczęcych oraz na LXVI edycji Hong Kong Schools Music Festival w kategorii gimnazjalnych chórów mieszanych, gdzie wystąpił wraz z St. Paul’s College. Chór Good Hope School z dużym optymizmem patrzy w przyszłość, nieustannie poszerzając swój bogaty już repertuar, prezentowany podczas pełnych entuzjazmu, radosnych występów.


 

Coro Misto da Beira Interior Portugalia, kat. B1, S, P i F, dyr. Luis Cipriano

 CoroMistodaBeiraInterior

Coro Misto da Beira Interior jest chórem amatorskim działającym w miejscowości Covilhã w Portugalii centralnej. Jego działalność rozpoczęła się w 1989 roku pod kierunkiem Luisa Cipriano, który do dziś prowadzi zespół. Chórzyści występowali w głównych miastach Portugalii, takich jak Lizbona, Porto, Coimbra, Braga, Guimarães, Evora, Castelo Branco, Faro, Guarda, Covilhã, Pinhel, Viseu i Fundao. Poza kontynentalną Portugalią i jej granicami zespół koncertował w: Hiszpanii, we Francji, na Maderze, w Luksemburgu, Belgii, Portoryko, we Włoszech, Watykanie, Norwegii, Palestynie, Izraelu, Wenezueli, Czechach, w Niemczech, Korei Południowej, Andorze, Szwajcarii, Liechtensteinie, Holandii, na Węgrzech, w Danii, Szwecji, Austrii, Słowacji, Słowenii, Chorwacji i w Polsce (Morawica, Kielce i Busko-Zdrój). Coro Misto da Beira Interior zdobył 10 medali w międzynarodowych konkursach i nagrał 14 płyt CD.

 


 

Vanajan Laulu Finlandia, kat. B1 i F, dyr. Johanna Laukkanen

 

 VanajanLaulu

Zespół Vanajan Laulu (co oznacza “Pieśń Vanai”) to chór mieszany założony w 1989 r., działający w Centrum Edukacji Dorosłych Vanajavesi w miejscowości Hämeenlinna w Finlandi (Vanajavesi to nazwa jeziora znajdującego się w Hämeenlinnaa, a Centrum należy do największych tego typu w Finlandii). Chór liczy około 40 śpiewaków, a jego dyrygentem jest obecnie Johanna Laukkanen.

Repertuar chóru składa się z muzyki chóralnej zarówno fińskiej, jak i kompozytorów zagranicznych i obejmuje szeroki wachlarz stylów: od muzyki klasycznej po etno i pop, jednak ulubione utwory chórzystów pochodzą od ojczystych kompozytorów, twórców tekstów i aranżerów.

Chór Vanajan Laulu koncertuje głównie w Hämeenlinna i okolicach. Doroczne koncerty bożonarodzeniowe organizowane w średniowiecznym zamku Häme lub kościele w Hämeenlinna cieszą się dużą popularnością. Występy chóru często łączą śpiew i elementy choreograficzne. Przez lata działalności zespół wystąpił w kilku widowiskach i współpracował przy realizacji musicali w miejscowym teatrze. W 2011 r. uczestniczył w konkursie "Last choir standing" emitowanym przez fińską telewizję, docierając aż do półfinału. W 2012 r. dyrygent Johanna Laukkanen była reżyserem oraz dyrygentem widowiska teatralno-muzycznego, w którym chór wykonywał utwory z najbardziej znanych musicali, takich jak: Skrzypek na Dachu czy Nędznicy. W 2014 r. Vanajan Laulu wziął udział w Światowych Igrzyskach Chóralnych w Rydze.


 

Zespół Wokalny Grassalkovich Węgry, kat. S, dyr. Tamás Molnár

 

 GrassalkovichVocalEnsemble

Zespół Wokalny Grassalkovich działa w Hatvan, w komitacie (odpowiednik polskiego województwa) Heves na Węgrzech. Tworzą go śpiewacy-amatorzy reprezentujący różne zawody: nauczyciele, lekarze, inżynierowie, handlowcy. Za główny cel stawiają sobie kształtowanie gustów muzycznych oraz popularyzację mniej znanych dzieł i gatunków wśród szerokiej publiczności. Repertuar zespołu jest szeroki: od kompozytorów barokowych po nowoczesnych, od muzki klasycznej po współczesną. Zespół Wokalny Grassalkovich regularnie występuje podczas różnych wydarzeń w życiu Hatvan i okolicy, organizuje także koncerty bożonarodzeniowe, wielkanocne oraz z okazji wielu innych świąt. Od 2005 r. regularnie uczestniczy w krajowym życiu muzycznym (np. udział w kolejnych edycjach w „Hungary Singing”, podczas którego wraz z innymi chórami wykonywał tak monumentalne dzieła jak Missa Solemnis Ludwiga van Beethovena czy Requiem Andrew L. Webbera). W 2010 r. zespołowi został przyznany drugi co do rangi stopień w węgierskim systemie klasyfikacji chórów KÓTA: „Chór Festiwalowy”. W nowym systemie śpiewacy zostali sklasyfikowani jako „Chór Galowy” (2013 r.) oraz „Chór Koncertowy” (2014 r.). Chórzyści zdobywają laury także w międzynarodowych konkursach, takich jak: nagroda specjalna w XX Międzynarodowym Konkursie Chórów Kameralnych w Pécs za najlepszą interpretację dzieła Zoltána Kodálya (2007), pierwsze nagrody w Czechach (2010) i na Słowacji (2011) za wykonania muzyki współczesnej, regionalna nagroda publiczności „Prima Primissima” (2011), brązowy dyplom na Festiwalu Chóralnym w Ohrid (2012). Za działalność artystyczną zespołu Rada Generalna Komitatu Heves przyznała mu w 2013 r. nagrodę „Dla Komitatu Heves”.

Dyregentem zespołu jest Tamás Molnár, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szombathely w zakresie muzyki wokalnej i sakralnej, kantor i dyrygent w kościele św. Wojciecha w Hatvan, nauczyciel w lokalnej szkole muzycznej, lider kursów gry na organach, kompozytor.

 

 


 

 Zespół Wokalny Unity Oleśnica, kat. P, dyr. Beata Krzenciessa

 

UnityWWW 

 

Zespół wokalny Unity (ang. jedność) jest grupą specjalizującą się w łączeniu różnych gatunków muzycznych. Wykonują głównie muzykę a cappella. Ich repertuar obejmuje pieśni sakralne i świeckie z różnych epok, jednakże przede wszystkim skupiają się na wykonywaniu muzyki popularnej. Wokaliści Unity w dużej części poznali się podczas prób chóru Cantabile w szkole muzycznej w Oleśnicy. Pomysł założenia zespołu wokalnego pojawił się spontanicznie z inicjatywy obecnych członków Unity, których łączy pasja śpiewania. Zespół istnieje od dwóch lat, a kieruje nim Beata Krzenciessa. Razem tworzą kreatywną grupę, w której wszyscy śpiewacy mają wpływ na wybór repertuaru i jego interpretację. Unity intensywnie koncertuje na Dolnym Śląsku i Śląsku Opolskim i uczestniczy w różnych projektach wokalnych i instrumentalnych. Nagrali również dwa single, które znalazły się wśród utworów albumu chóru Cantabile. W skład zespołu wchodzą: Beata Krzenciessa, Julia Świerczyńska, Gabriel Pieronek, Karol Kaczkowski i Marcin Krawczak.

 

Organizatorzy PMAA 2015

 

Województwo Kujawsko-Pomorskie Miasto Toruń Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowy Instytut Muzyki i Tańca Województwo Kujawsko-Pomorskie Miasto Toruń Meeting music Stowarzyszenie Astrolabium Krajowa Spółka Cukrowa S.A.