Koncert Festiwalowy

Dwór Artusa, Toruń,

czwartek, 28 czerwca,  godz. 20

 

WSTĘP WOLNY

 

Wystąpią:

  Hägerstens Kammerkör – Szwecja

  Chór Songlaget i Bondeungdomslaget i Oslo – Norwegia

  Bærum Pikekor Norwegia

  Chór Dziecięcy Zvonky - Praha Czechy

 


 

  Hägerstens Kammerkör – Szwecja

HKK foto

 

Chór Kameralny Hägersten został założony w 1995 roku przez Kerstina Börjesona. Jest to jeden z kilku chórów Kościoła Objawienia w parafii Hägersten w Sztokholmie. Składa się z 35 zaangażowanych śpiewaków, stanowiących optymalne połączenie muzyków zawodowych i reprezentantów innych zawodów. Chór często koncertuje w Kościele Objawienia w Hägersten oraz w innych miejscach w Szwecji i poza jej granicami. Wykonał większość najświetniejszych dzieł muzyki sakralnej J.S. Bacha, W.A. Mozarta, J. Brahmsa i in. Także muzyka współczesna jest powracającym elementem w całej historii Chóru Kameralnego Hägersten, a wybitni kompozytorzy, jak Sven David Sandström i Jacob Mühlrad, często występują w repertuarze koncertowym zespołu. Chór nieustannie dąży do poszerzenia swojego pola doświadczeń pod kątem gatunków muzycznych i wymiarów komunikacji z publicznością – stąd liczne realizacje z udziałem kilku czołowych szwedzkich muzyków jazzowych, takich jak Elise Einarsdotter i Olle Steinholtz czy Monica i Carl-Axel Dominique. Niektóre z przedsięwzięć dały okazję, by spróbować także reżyserii scenicznej i aktorstwa. Chór Kameralny Hägersten co dwa lata organizuje tournée zagraniczne; odwiedził Hiszpanię, Portugalię, Włochy, Niemcy, Węgry, Słowenię i Łotwę. Zespół zrealizował szereg nagrań płytowych, a od czasu do czasu jest także emitowany w Szwedzkim Radiu Narodowym.

 

Chór Songlaget i Bondeungdomslaget i Oslo – Norwegia

Songlaget foto 1

Chór Songlaget i Bondeungdomslaget i Oslo składa się z około 35 śpiewaków w wieku od 20 do 75 lat. Chór jest jednym z najstarszych chórów w Oslo: założony w 1914 roku, w 2014 obchodził stulecie istnienia. Jednym z jego najważniejszych celów jest zachowanie norweskich pieśni ludowych i tradycji muzycznych. W repertuarze zespołu znajdują się także pieśni ludowe z innych krajów oraz utwory klasyczne. Kilka lat temu chór Songlaget i Bondeungdomslaget i Oslo wydał płyty z religijną muzyką ludową i piosenkami bożonarodzeniowymi. Śpiewacy zwykle występują w pięknych strojach narodowych. Od października 2017 roku chór prowadzi Mari Eckhoff Tveito. Mari jest śpiewaczką, dyrygentem i kompozytorem, wykształcona w Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Koncertowała i wydawała płyty zarówno jako artystka solowa, jak i z różnymi zespołami, w tym z laureatem nagrody Grammy, zespołem wokalnym IKI. Współpracowała z Bobbym McFerrinem, Danish Radio Big Band i kilkoma najwybitniejszymi muzykami jazzowymi Danii.

 

Bærum Pikekor Norwegia

Baerum Pikekor foto nowe

Bærum Pikekor to chór dziewczęcy, założony w 1951 roku pod nazwą Vestre Bærum Pikekor. Chór liczy około 80 członkiń, z czego najmłodsze mają 7-8 lat, a najstarsze – 20 lat. Do ukończenia 12 roku życia dziewczęta śpiewają w chórze początkujących i chórze juniorów. Potem mają szansę wziąć udział w przesłuchaniach kwalifikujących do chóru głównego. Dziewczęta bardzo cenią sobie przyjazne relacje panujące w zespole i pozytywne środowisko tam stworzone, a wiele z nich należy do zespołu dłużej niż pięć lat. Aby zostać członkiem Bærum Pikekor, trzeba mieć pasję do śpiewu, dobry głos i wysoki poziom muzykalności. Misją Bærum Pikekor jest promowanie śpiewu w regionie i lokalnej społeczności, a także kształcenie muzyczne i wokalne dziewcząt. Wyniki osiągane przez zespół pokazują, że ta misja jest realizowana z sukcesem.

 

Chór Dziecięcy Zvonky - Praha Czechy

Zvonky foto

Chór Dziecięcy Zvonky - Praha został założony w 1996 roku. Od tego czasu zespół regularnie bierze udział w licznych krajowych i międzynarodowych konkursach. Wśród ich najbardziej cenionych nagród jest Nagroda Petra Ebena (2003) i absolutne zwycięstwo na XXXV Międzynarodowym Festiwalu „Festa Musicale Olomouc” (2007), gdzie zespół pokonał silną konkurencję 127 chórów z 15 krajów. W 2013 roku chór otrzymał nagrodę Karola IV. Wśród wielu nagród z międzynarodowych konkursów wyróżnia się także złoty medal i zwycięstwo w kategorii w VI Konkursie i Festiwalu Chórów im. Antona Brucknera (2017). W ciągu ostatnich dwudziestu lat chór Zvonky - Praha koncertował w większości krajów europejskich, w USA i Kanadzie. Współpracuje również przy wielu projektach: spektaklach teatralnych, serialach telewizyjnych, audycjach radiowych itp. Zvonky - Praha śpiewają nie tylko tradycyjną muzykę czeską i muzykę klasyczną, ale także utwory polifoniczne współczesnych kompozytorów oraz muzykę sakralną. Zespół ma na swoim koncie 10 płyt CD. Od początku działalności chór prowadzi Jarmila Novenková. Chór jest wspierany przez Miasto Praga, Urząd Miasta Praga 3 i Czeskie Ministerstwo Kultury. Partnerem medialnym zespołu jest Czeskie Radio.

Organizatorzy PMAA 2015

 

Województwo Kujawsko-Pomorskie Miasto Toruń Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowy Instytut Muzyki i Tańca Województwo Kujawsko-Pomorskie Miasto Toruń Meeting music Stowarzyszenie Astrolabium Krajowa Spółka Cukrowa S.A.