Koncert Festiwalowy

Kościół pw. Podniesienia Krzyża Świętego, Rogowo

29 czerwca, piątek, godz. 17.00

 

WSTĘP WOLNY

 

Wystąpią:

  Chór Apasjonata  Wrocław

  Chór Żeński Cantabella  Niemcy

  Chór Melodia Toruń

 


 

 

  Chór Apasjonata  Wrocław

Apasjonata foto 3

Chór Apasjonata powstał w 2009 r. Od początku swojej działalności zespół bierze czynny udział w wydarzeniach na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, zwłaszcza tych związanych z działalnością Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Chór uczestniczy także w licznych wydarzeniach artystycznych na Dolnym Śląsku, takich jak: koncert w ramach XLVII Międzynarodowego Festiwalu „Wratislavia Cantans”, obchody Dni Europy na scenie letniej Wrocławskiego Teatru Lalek (2013 i 2014), obchody jubileuszu pięciolecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku na UE we Wrocławiu czy koncert w ramach Światowych Dni Muzyki (Wrocław, 2014). W 2015 roku zespół zdobył I nagrodę w konkursie „Bo radość jest w nas”, a we wrześniu otrzymał Brązowe Pasmo w kategorii otwartej i nagrodę specjalną „Za prawdziwą radość śpiewania” podczas Festiwalu Muzyki Chóralnej w Sławie. W maju 2016 roku Chór Apasjonata wystąpił w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, gdzie podczas IV Europejskiego Festiwalu Piosenki Esperanckiej zdobył I nagrodę w kategorii chórów senioralnych. Zespół wziął także udział w projekcie “Singing Europe” 2016, występując wraz z innymi uczestnikami projektu na Stadionie Miejskim we Wrocławiu dla wielotysięcznej publiczności. 2016 rok Apasjonata zakończyła prezentacją programu poetycko-muzycznego „Witaj wolności Aniele!” we wrocławskich kościołach oraz koncertami kolędowymi. W czerwcu 2017 roku chór wywalczył brązowy dyplom na LII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Obecnie Apasjonata liczy 35 osób. Wykonuje utwory polskich i zagranicznych kompozytorów, zazwyczaj w układzie 3- lub 4-głosowym. Od marca 2013 roku zespół pracuje pod kierownictwem Bartosza Jugo.

 

 

  Chór Żeński Cantabella  Niemcy

Frauenchor Cantabella Geltow foto 1

Chór Żeński Cantabella powstał w 1985 roku pod nazwą „Fröhliche Havelländer” („szczęśliwe ziemie Werderu”), pod kierunkiem artystycznym Edith Höpfner. W 1996 roku, po rezygnacji Edith Höpfner i związanym z nią czasowym zawieszeniem działalności, chór Cantabella podjął współpracę z Susette Preissler, która kieruje zespołem do dziś. Wokalistki zyskały nowy impuls do rozwoju oraz zupełnie nowy repertuar i, w konsekwencji, także nową nazwę – Cantabella (wł. canto bello – piękny śpiew). Obecnie Cantabella liczy ok. 30 członkiń i działa w miejscowości Geltow (Brandenburgia) oraz okolicznych Caputh, Poczdamie, Werder i in., nawiązując współpracę z lokalnymi chórami i koncertując na terenie całego kraju. Zespół należy do Związku Chórów Brandenburskich, a jego statutową misją jest popularyzacja w szczególności rodzimej, ale także zagranicznej muzyki chóralnej i poszerzanie różnorodności kulturalnej regionu. Repertuar obejmuje utwory klasyczne oraz aranżacje hitów rockowych i popularnych. Chór śpiewa nie tylko w języku niemieckim, ale także angielskim, francuskim, hiszpańskim i językach północnoeuropejskich.

 

 

  Chór Melodia Toruń

 

Melodia foto

Chór Melodia powstał w październiku 2003 r. dzięki inicjatywie słuchaczy Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, liczy 35 członków. Zespół uświetnia uroczystości Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz inne imprezy miejskie. Uczestniczy w festiwalach i konkursach chóralnych.

 Osiągnięcia chóru:

 - 2007 – Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów – III miejsce,

 - 2011 – Juwenalia III wieku w Warszawie – wyróżnienie,

 - 2015 – Juwenalia III wieku w Warszawie – wyróżnienie,

 - 2016 – Konkurs Chóralny o "Kryształowego Anioła" Prezydenta Miasta Torunia – III miejsce,

 - 2016 – Ogólnopolski Konkurs Chóralny w Lublinie – III miejsce,

 - 2018 – XIV Festiwal „O Warmio moja miła” Feliksa Nowowiejskiego – Brązowe Pasmo.

Od 2016 r. dyrygentką chóru jest Aleksandra Sidor, absolwentka Wydziału Sztuk Artystycznych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od wielu lat Aleksandra Sidor wspólnie z Arielem Radomińskim prowadzą chór dziecięcy Gaudium Cantates.

Organizatorzy PMAA 2015

 

Województwo Kujawsko-Pomorskie Miasto Toruń Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowy Instytut Muzyki i Tańca Województwo Kujawsko-Pomorskie Miasto Toruń Meeting music Stowarzyszenie Astrolabium Krajowa Spółka Cukrowa S.A.