Koncert Festiwalowy

Sala koncertowa Szkoły Muzycznej, Chełmża

29 czerwca, piątek, godz. 19

 

WSTĘP WOLNY

 

Wystąpią:

Chór Abbellimento Czechy

Zespół Wokalny Family Singers  Węgry

Hägerstens Kammerkör – Szwecja

Chór A.R.Gentum – Toruń

 


 

 

Chór Abbellimento Czechy

Abbelimento foto

Chór Abbellimento to efekt naturalnego następstwa pokoleń w chórze koncertowym Zvonky - Praha. Składa się z najstarszych i najbardziej doświadczonych młodych wokalistek Studia Chóralnego Praskiej Szkoły Muzycznej. Krótko po powstaniu w 2005 roku Abbellimento otrzymał trzy złote medale na 35. Międzynarodowym Festiwalu „Festa Musicale Olomouc” (2007). Od tego czasu Abbellimento uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach i festiwalach, podróżował po całym świecie: Włochy, Francja, Polska, Wielka Brytania, Niemcy, Austria, USA, Kanada i Japonia. Wśród wielu nagród z międzynarodowych konkursów zespół szczególnie ceni sobie dwa złote medale oraz nagrodę specjalną Jury za interpretację czeskiej pieśni ludowej z VI Konkursu i Festiwalu Chórów im. Antona Brucknera (2017). Abbellimento był wielokrotnie zapraszany do śpiewania na uroczystych i prestiżowych imprezach (np. podczas gali wręczenia Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego w Akwizgranie w Niemczech, w rocznice powstania państwa czeskiego, otwarcie koncertu XXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Bohuslava Martinů). Abbellimento śpiewa nie tylko tradycyjną muzykę czeską i muzykę klasyczną, ale także polifoniczne utwory współczesnych kompozytorów oraz muzykę sakralną. Od swojego powstania chór Abbellimento jest prowadzony przez Jarmilę Novenkovą. Zespół jest wspierany przez Miasto Praga, Urząd Dzielnicy Praga 3 oraz Czeskie Ministerstwo Kultury.

 

 

Zespół Wokalny Family Singers  Węgry

Family Singers foto 1

Zespół wokalny Family Singers został założony w 2013 roku. Skład zespołu jest wyjątkowy w międzynarodowym świecie muzyki klasycznej: wszyscy członkowie pochodzą z jednej wielkiej rodziny – są to rodzice i ich sześcioro dzieci w wieku od 7 do 19 lat. Kierownictwo artystyczne sprawują Zita Tóth, matka i Vilmos Tóth, ojciec, którzy sami od dziecka byli chórzystami i występowali na licznych festiwalach i konkursach. Dzieci również od małego śpiewają w chórach, często jako soliści. Uczą się śpiewu, teorii muzyki i muzyki instrumentalnej. Celem Family Singers jest przekazywanie ludziom cudu, jakim jest śpiew i muzyka, której, jak mówią, tak wiele zawdzięczają. Z każdym rokiem pracują, by śpiewać coraz piękniejsze kompozycje i doskonalić jakość wykonania. Częścią misji zespołu jest rozpowszechnianie duchowego dziedzictwa Zoltána Kodály’ego, jego metody edukacji muzycznej i promowanie go na całym świecie. Family Singers koncertują a capella, a ich repertuar stale się poszerza, obejmując: utwory klasyczne z różnych epok, pieśni ludowe, gospel, przeboje musicalowe i popowe oraz muzykę filmową, często we własnych aranżacjach.

 

 

Hägerstens Kammerkör – Szwecja

 

HKK foto

Chór Kameralny Hägersten został założony w 1995 roku przez Kerstina Börjesona. Jest to jeden z kilku chórów Kościoła Objawienia w parafii Hägersten w Sztokholmie. Składa się z 35 zaangażowanych śpiewaków, stanowiących optymalne połączenie muzyków zawodowych i reprezentantów innych zawodów. Chór często koncertuje w Kościele Objawienia w Hägersten oraz w innych miejscach w Szwecji i poza jej granicami. Wykonał większość najświetniejszych dzieł muzyki sakralnej J.S. Bacha, W.A. Mozarta, J. Brahmsa i in. Także muzyka współczesna jest powracającym elementem w całej historii Chóru Kameralnego Hägersten, a wybitni kompozytorzy, jak Sven David Sandström i Jacob Mühlrad, często występują w repertuarze koncertowym zespołu. Chór nieustannie dąży do poszerzenia swojego pola doświadczeń pod kątem gatunków muzycznych i wymiarów komunikacji z publicznością – stąd liczne realizacje z udziałem kilku czołowych szwedzkich muzyków jazzowych, takich jak Elise Einarsdotter i Olle Steinholtz czy Monica i Carl-Axel Dominique. Niektóre z przedsięwzięć dały okazję, by spróbować także reżyserii scenicznej i aktorstwa. Chór Kameralny Hägersten co dwa lata organizuje tournée zagraniczne; odwiedził Hiszpanię, Portugalię, Włochy, Niemcy, Węgry, Słowenię i Łotwę. Zespół zrealizował szereg nagrań płytowych, a od czasu do czasu jest także emitowany w Szwedzkim Radiu Narodowym.

 

Chór A.R.Gentum – Toruń

A.R.Gentum foto

Chór A.R.Gentum Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu powstał w 2018 r. Jest grupą wokalną specjalizującą się w łączeniu różnych gatunków muzycznych. Wykonuje głównie muzykę a cappella, a skupia się przede wszystkim na promowaniu muzyki popularnej i rozrywkowej. VI Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. M. Kopernika „Per Musicam Ad Astra” jest pierwszym konkursem, w którym zespół weźmie udział. Założycielem i dyrygentem chóru jest Ariel Radomiński, absolwent wychowania muzycznego oraz Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich i Emisji Głosu na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Organizatorzy PMAA 2015

 

Województwo Kujawsko-Pomorskie Miasto Toruń Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowy Instytut Muzyki i Tańca Województwo Kujawsko-Pomorskie Miasto Toruń Meeting music Stowarzyszenie Astrolabium Krajowa Spółka Cukrowa S.A.