Kliknij na jego nazwę poniżej, by przeczytać o wybranym chórze

(nazwa chóru na liście jest odsyłaczem do jego opisu)

Kategorie konkursowe opisane są tutaj

   


MEDVÍĎATA – młodzieżowa sekcja Chóru Dziecięcego z Czeskiego Krumlowa

MEDVIDATA

Chór dziecięcy został założony w 1995 roku i obecnie składa się z ponad 180 członków w wieku od 4 do 19 lat zgrupowanych w czterech różnych sekcjach: trzy przygotowawcze chóry dziecięce DIBLÍCI, LENTILKY i BRUMLÍCI oraz młodzieżowy chór MEDVÍĎATA („Niedźwiadki”). Zrzesza soprany, alty i barytony w wieku od 13 do 19 lat. Chór zorganizował dotychczas ponad 800 publicznych wystąpień, w których więzło udział ponad 1500 dzieci. Repertuar obejmuje szeroki zakres utworów ludowych i artystycznych od renesansowych po współczesne z naciskiem na dwudziestowieczne kompozycje czeskie; są tam także afro-amerykańska muzyka „spirituals” czy stylowe aranżacje muzyki popularnej. 

Chór osiągnął wiele sukcesów na festiwalach i konkursach w ojczyźnie, a także w wielu krajach europejskich, np. w Tampere w Finlandii - dwie złote odznaki (2019); w Prevezie w Grecji – dwa srebrne medale (2018); w Llangollen w Wielkiej Brytanii – 2 i 3 nagroda (2015); w Neepelt w Belgii – 1 nagroda „Cum Laude” (2014). Zespół występował na festiwalach w Republice Czeskiej oraz za granicą: Sztokholm – Szwecja (2013), Alta Pusteria – Włochy (2016, 2022), Budapeszt – Węgry (2017).

Młodzieżowy chór MEDVÍĎATA zorganizował kilka edycji Festiwalu Chóralnego „Vltavské Cantare”. Nagrał szczęść płyt CD, na których miały premierę liczne oryginalne czeskie kompozycje. Chórem od początku jego istnienia kieruje Lukáš Holec, akompaniament na pianinie zapewniają obecnie Michael Bartoš, Jitka Šlechtová, Milena Zuntová oraz Olga Reichlová.

 

Chórmistrz Lukáš Holec                             

Urodzony 10.06.1969 w Prachaticach (Republika Czeska, kraj południowoczeski), żonaty, ma czworo dzieci. Ukończył studia na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Południwoczeskiego w Czeskich Budziejowicach.

 

Doświadczenie i aktywność zawodowa:

- chórmistrz Chóru Dziecięcego Czeskiego Krumlowa od jego założenia w 1995 roku

- nauczyciel śpiewu chóralnego, gitary klasycznej i teorii muzyki w Artystycznej Szkole Podstawowej w Czeskim Krumlowie od 1992 r. 

- kierownik chóru w kościele św. Wita w Czeskim Krumlowie od 10 lat 

- wykładowca historii kulturowej Instytucie Historii Uniwersytetu Południowoczeskiego od 12 lat

- kierownik chóru Česká píseň w Prachaticach przez 4 lata 

- nauczyciel teorii muzyki w gimnazjum w Prachaticach

- członek rady ds. chórów dziecięcych w ANIPOS ARTAMA w Pradze

- członek jury podczas różnych chóralnych i solowych konkursów śpiewaczych

- trener na warsztatach metodologii śpiewu chóralnego czy warsztatach łączenia tematów muzycznych z edukacją dramatyczną

 

 

 

CHÓR „TAV HATEFER” – Izrael

Tav Hatefer

Chór „Tav Hatefer” jest obecnie bardzo aktywnym chórem w Izraelu. Jego występy łączą tradycyjną i oryginalną współczesną izraelską muzykę ludową i popularną. W programie zespołu są pieśni z ziemi Izraela oraz znane pieśni międzynarodowe przetłumaczone i śpiewane w języku hebrajskim. Niepowtarzalny charakter chóru to efekt niezwykłych aranżacji dyrygent i kierownik muzycznej chóru, Yael German. Na jej aranżacje wpływ ma także muzyka międzynarodowa, jazzowa i klasyczna. Chór podczas występów śpiewa na żywo, a towarzyszy mu pianistka Pani Orna Magen.

35 członków chóru śpiewa razem od 1991 roku.

Od 1995 roku chór odbył bardzo udane wyjazdy, koncertując w Niemczech, Włoszech, Bułgarii, Czechach  i Hiszpanii.

Yael German jest absolwentką Akademii Muzycznej w Tel-Awiwie. Jest kompozytorką, aranżerką i wykonawcą muzyki. German komponowała muzykę do spektakli teatralnych i telewizyjnych oraz występowała wspólnie ze znanymi izraelskimi zespołami.

 

 

 Chór Cantare

Cantare 2

 

 

Chór Cantare z Centrum Kultury „Žvejų Rūmai” („Pałac Rybaka”) w Kłajpedzie założony w 1990 roku działa aktywnie już 33 lata. Obecnie jest uważany za jeden z najlepszych amatorskich chórów na Litwie, ma bogatą artystyczną tradycję. 

 

Prowadzony od 2000 roku przez Artūrasa Dambrauskasa – uznanego w 2014 roku za najlepszego dyrygenta na Litwie – chór Cantare wiele osiągnął, uczestnicząc w krajowych festiwalach, konkursach, projektach państwowej telewizji, współpracując z narodowym teatrem muzycznym; jest dobrze znanym chórem w regionie zachodniej Litwy. W 2011 chór został nagrodzony przez Litewskie Narodowe Centrum Kultury tytułem „Gwiazda o międzynarodowym blasku” za dotychczasowe międzynarodowe sukcesy: udział w festiwalach i koncertach w Rydze (Łotwa), Savigliano (Włochy), Berlinie (Niemcy), Salzburgu (Austria), Gdyni (Polska), zajęcie pierwszego miejsca w międzynarodowym konkursie w Mohylewie (Białoruś), w Kłajpedzie (2 i 3 miejsce), pierwszego miejsca w Ochrydzie (Macedonia) itd. W 2012 chór Cantare, potwierdzając przyznany tytuł, zajął 3 miejsce w prestiżowym konkursie chóralnym w Torrevieja (Hiszpania). W 2016 i 2018 chór został nagrodzony najwyższym dyplomem pierwszego stopnia na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Stasysa Šimkusa na Litwie i VIII srebrnym dyplomem podczas Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu na Węgrzech „Laurea Mundi Budapest” czy złotym dyplomem podczas „Musica Eterna Roma” w Rzymie w 2017 roku. W 2022 roku chór zajął pierwsze miejsce podczas festiwalu „Musica Orbis” w Pradze (Republika Czeska).

 

Od 2023 chórem kieruje Ramūnas Baršauskas. 

 

Repertuar wykonywany podczas koncertów i projektów chóru jest zróżnicowany i barwny, od muzyki sakralnej po ludową czy nowoczesne i wyjątkowe utwory elektroniczne. Chociaż członkowie chóru są amatorami w różnym wieku i o różnym doświadczeniu zawodowym, nie stanowi to przeszkody, by wykonywali profesjonalne i złożone kompozycje muzyczne. Radość ze śpiewania oraz duch wspólnoty członków chóru motywuje i prowadzi chór ku stałemu ruchowi, rozwojowi i zmianie na lepsze, coraz bardziej udanych i wyjątkowych występów.  

 

 

 Żeński Chór Kameralny Di Nuovo

 

 

di nuovo

 

Kiedy członkinie chóru były nastolatkami, połączyła je wspólna pasja – muzyka. Jako chórzystki Marcinek Singers (później Canticum Novum) w poznańskim I LO im. Karola Marcinkowskiego z sukcesami realizowały tę pasję pod dyrekcją Doroty Wojnowskiej. Dziś są zaangażowanymi mamami, aktywnymi zawodowo kobietami pełnymi energii i marzeń do spełnienia. 

Jednym z tych marzeń był powrót do śpiewu. Realizując je w 2017 roku, absolwentki „Marcinka” powołały do życia Żeński Chór Kameralny Di Nuovo. Za pulpitem stanęła ta sama co niegdyś – pełna entuzjazmu i pomysłów dyrygentka Dorota Wojnowska. 

Chór Di Nuovo, po wznowieniu swej aktywności artystycznej wziął udział w konkursach:

- VI Rzeszowski Festiwal Kolęd i Pastorałek (2019), gdzie zdobył Złoty Dyplom,

- XV Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek w Chełmnie (2020), skąd wrócił z główną nagrodą Grand Prix,

VI Ogólnopolski Festiwal Pieśni Religijnej „Pater Noster” w Strzepczu (2022), gdzie zajął III miejsce,

V Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze” (2022), skąd przywiózł Srebrny Dyplom. 

 

 

 

 

 Grace Gospel Choir

 

Grace Gospel Choir 3

 

GGC  - Grace Gospel Choir to ekumeniczny chór gospel z Polski, z Trójmiasta, który występuje nieprzerwanie od 2004 roku. Tworzą go pasjonaci śpiewu i muzyki, czerpiący radość z dźwięków i przesłania, które niesie ze sobą muzyka gospel.

 

Chór, którym od 2010 roku kieruje Anna Baranowska-Bober, ma na swoim koncie współpracę z wieloma wybitnymi muzykami oraz udział w najróżniejszych projektach muzycznych.  Jego misją jest przybliżanie muzyki gospel polskim słuchaczom, promowanie wartości chrześcijańskich i ekumenizmu. Koncerty Grace Gospel Choir to przede wszystkim ogromna dawka muzycznych emocji i wielka radość z dzielenia się nimi z publicznością. To modlitwa i śpiew „całym sobą”. 

 

Zimą 2021 roku GGC nagrał swój pierwszy studyjny album „Wesoła Nowina”, na którym śpiewa najpiękniejsze polskie kolędy w porywających jazzowo-gospelowych aranżacjach Anny Baranowskiej-Bober.

 

W  październiku 2022 roku Grace Gospel Choir osiągnął ogromny sukces, zdobywając na konkursie w Wenecji Złoty Dyplom w kategorii Gospel & Spiritual.

 

W grudniu 2022 roku chór przyjął zaproszenie władz miasta Vianden  i wystąpił Luksemburgu, wykonując koncert kolęd w ramach Dni Kultury Polskiej dla lokalnej i polskiej publiczności. 

 

Nagrody i wyróżnienia:

 

2022 - Venice in musica / 9th International Choir’s Festival & Competition - Złoty Dyplom w kategorii Gospel & Spiritual

 

2021 - 17. edycja Międzynarodowy Festiwal Mundus Cantat - Złoty Dyplom w kategorii Gospel Music, III miejsce w ogólnej klasyfikacji oraz nagroda specjalna Prezydenta Miasta Sopotu

2018 - XIII Międzynarodowy Konkurs Mundus Cantat - Srebrny Dyplom

 

2017 - Srebrny Dyplom w świątecznej odsłonie Mundus Cantat oraz III miejsce w całej klasyfikacji

 

2016 - XII Międzynarodowy Festiwal Mundus Cantat - Srebrny Dyplom

 

2016 - Ogólnopolski Festiwal Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere! - Srebrny Dyplom

 

Dyskografia: „Wesoła Nowina” - 2021

 

 

 

 

 

 Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego 

 

UW

 

Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego powstał w 1921 roku. Zespół od początku istnienia skupia studentów i absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz innych warszawskich uczelni wyższych.
W repertuarze Chóru można znaleźć muzykę a cappella różnych epok, od renesansu po utwory współczesne: klasyczne, folklorystyczne oraz rozrywkowe, jak również wielkie formy wokalno-instrumentalne. Dorobek obejmuje takie dzieła jak „Requiem” Verdiego oraz Mozarta, „Carmina Burana” Carla Orffa, „IX Symfonia” Beethovena, oratorium „Eliasz” Mendelssohna czy „Msza h-moll” Bacha, a także arcydzieło muzyki chóralnej – „Całonocne czuwanie” Rachmaninowa.
Wysoki poziom Chóru został wielokrotnie doceniony przez jurorów konkursów w kraju, co przełożyło się na zdobycie licznych nagród: w 2011 r. Grand Prix i Rubinowa Lutnia podczas Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantat”; w 2015 r. Grand Prix na festiwalu „Vivat Academia” oraz złote dyplomy I. Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych, a w 2016 złote dyplomy VII Ogólnopolskiego Konkursu „Ars Liturgica”. Chór zdobywał laury również za granicą: w 2012 r. nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Niszu (Serbia); w 2014 r. Brązowy Medal na 10. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Busan (Korea Południowa); w 2018 r. Grand Prix oraz 4 nagrody w różnych kategoriach podczas Festiwalu Chórów Akademickich IFAS w Pardubicach (Czechy). W roku 2019 Chór zdobył Grand Prix a także Złoty Dyplom i dwie nagrody specjalne na Festiwalu im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie oraz Grand Prix i trzy pierwsze nagrody na Festiwalu “The singing World” w Petersburgu. W tym samym roku chór zdobył wyróżnienie podczas konkursu Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza. Zespół został laureatem Nagrody Muzycznej „Fryderyk” w 2006 roku jako wykonawca „Dies Irae” Mariana Borkowskiego (płyta „Baird, Łukaszewski, Błażewicz, Borkowski”, wyd. Musica Sacra). W roku 2018 Chór wydał płytę z nagraniem arcydzieła muzyki chóralnej a cappella, „Całonocnym czuwaniem” Siergieja Rachmaninowa nominowaną do „Fryderyków” rok później.
Z okazji stulecia działalności uhonorowano Chór Akademicki UW złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Medalem za Zasługi dla Uniwersytetu Warszawskiego (kwiecień 2023).
Działalność chóru to zarówno projekty własne, takie jak organizowany od 2015 roku Międzynarodowy Festiwal „Wiosna Chórów na UW”, jak i współpraca z innymi instytucjami w Polsce i za granicą. W latach 2014-2016 zespół brał udział w festiwalu „Singing Europe” organizowanym przez Narodowe Forum Muzyki we współpracy z maestro Paulem McCreeshem. Wystąpił na ceremonii otwarcia EURO 2012 na Stadionie Narodowym oraz nagrał hymny odtwarzane przed poszczególnymi meczami (ponownie w 2016 r.). Chór występował również podczas takich wydarzeń, jak gala rozdania nagród „Teraz Polska”, czy otwarcie drugiej linii warszawskiego metra. Zespół nagrał muzykę do filmu animowanego „Świteź”, uczestniczył w kampaniach społecznych oraz licznych wydarzeniach charytatywnych i happeningach artystycznych.
Zespół często koncertuje za granicą – w ostatnich latach odwiedził m.in. Hiszpanię, Węgry, Czarnogórę, Francję, Portugalię, Litwę, Łotwę, Estonię, Niemcy, Chorwację, Serbię, Grecję, Koreę Południową, Włochy, Gruzję i Czechy.

 

 

Irina Bogdanovich – jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego od 2002 roku.
Pochodzi z Rosji, gdzie ukończyła z wyróżnieniem wydział dyrygentury chóralnej na Uniwersytecie Pedagogiczno-Muzycznym oraz również z wyróżnieniem wydział pianistyki Konserwatorium im. Modesta Musorgskiego w Jekaterynburgu. W ramach działalności artystycznej otrzymała liczne nagrody: dla Wyróżniającego się Dyrygenta podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Prawosławnej „Hajnowskie Dni Muzyki” (2005); statuetkę dla najlepszego dyrygenta na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Rybniku (2006); Nagrodę Muzyczną „Fryderyk” za przygotowanie chóru w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej za album pt. „Baird, Łukaszewski, Błażewicz, Borkowski” (2007); nagrodę dla Najlepszego Dyrygenta podczas 42. Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantat” (2011); nagrodę dla Najlepszego Dyrygenta w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Chórów Akademickich IFAS (2018); nagrodę dla Najlepszego Dyrygenta Festiwalu im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie (2019) oraz Nagrodę dla Najlepszego Dyrygenta Festiwalu „The Singing World” w Petersburgu (2019). W 2019 roku otrzymała odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Pracuje również z orkiestrami, dyrygowała takimi zespołami jak: Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Królewska Orkiestra Symfoniczna, Chopin Academia Orchestra, Nova Orkiestra Kameralna, Orkiestra Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestra Sinfonia Iuventus.
Prowadzi różnorodną działalność artystyczną: zajmuje się edukacją muzyczną dzieci, prowadząc Dziecięce Ogrody Muzyczne; komponuje muzykę filmową - m.in. do filmu „Świteź” w reżyserii Kamila Polaka, który zdobył ponad 20 nagród na międzynarodowych festiwalach, a w Londynie otrzymał nagrodę za najlepszą muzykę. Irina Bogdanovich jest również autorką poematu Łąka do słów wiersza Bolesława Leśmiana. Zrealizowała widowisko filmowo-muzyczne „Aleksander Newski” ze zrekonstruowaną przez siebie muzyką Siergieja Prokofiewa. Od 2008 roku jest członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej.

 

 

 

Kaliski Chór Nauczycielski 

 

kaliski chor nauczycielski

 

Kaliski Chór Nauczycielski powstał w roku 2009 przy Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu. Do roku 2017 działał pod kierownictwem prof. Andrzeja Ryłko, po nim chór przejęła obecna dyrygentka, Małgorzata Błaszczyk. Chór liczy 28 osób, jest zespołem amatorskim, a jego członkowie – przedstawiciele różnych zawodów – to entuzjaści muzyki chóralnej.

Zespół systematycznie podnosi poziom wykonawczy, co pozwala na realizację programu z literatury chóralnej zarówno polskiej jak i angielskiej, hiszpańskiej, francuskiej czy chińskiej. Bogaty repertuar chóru, obejmujący utwory od epoki średniowiecza po muzykę współczesną, jest prezentowany na koncertach, przeglądach i konkursach muzycznych lokalnych, ogólnopolskich, a także zagranicznych.

W roku 2011 zespół wziął udział w X Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Krosnowicach; w 2012 w Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Nauczycielskich; w roku 2013 chór wziął udział w konkursie Chóralnym w Spittal an der Drau w Austrii. W roku 2014 zespół otrzymał jedną z dwóch głównych nagród na Festiwalu Sacra Ecclesiae w Tarnowie, a w roku 2019 wziął udział w XIV Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Varsovia Canta oraz zdobył Brązowy Medal na ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej w Tykocinie. W roku 2021 wystąpił podczas 43. Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Dawnej Schola Cantorum w Kaliszu.

 

 

 

 Vox Singers

vox singers

 

 

Vox Singers – chór Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki powstał w 2012 roku i specjalizuje się w wykonywaniu standardów muzyki pop i jazz. Do największych sukcesów chóru należą: Złoty Medal na Europejskiej Olimpiadzie chóralnej w Goeteborgu (Szwecja, 2019), zwycięstwo w kategorii "pop" i Złoty Dyplom na Golden State Choral Trophy w Monterey 2016 (Kalifornia, USA), Złoty Dyplom i zwycięstwo kategorii „muzyka pop” podczas I European Choir Games Graz 2013 (Austria), Srebrny Medal na festiwalu Sing'n'Pray Kobe (Japonia, 2018). W sumie chór zdobył 8 nagród na międzynarodowych konkursach.

Chórzyści występowali w Chinach (w polskim pawilonie podczas targów EXPO 2010), Grecji, Niemczech, Czechach, Bułgarii, Chorwacji, Turcji i na Ukrainie (wspólnie z Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej). Zespół odbył również tournee koncertowe w USA, spotykając się z gorącym przyjęciem amerykańskiej publiczności i Polonii.

Vox Singers współpracował z wybitnymi artystami, takimi jak: Rick Wakeman (Yes), Guy Prothoroe (Era), Olga Pasiecznik, Małgorzata Walewska, Wiesławem Ochman, Józef Frakstein, Jerzy Knetig, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Grażyna Łobaszewka, Krystyna Prońko, Adam Strug, Joanna Lewandowska, Marek Bałata, Skaldowie, Bożena Harasimowicz, Vladimir Kiradjiev, Jacek Laszczkowski, Wojciech Rodek.

 

W 2013 roku ukazała się debiutancka płyta Vox Singers „Taka jest miłość”.

Na krążku znalazły się aranżacje najsłynniejszych kompozycji Włodzimierza Korcza. W sumie chór ma na swoim koncie cztery albumy.

 

Dyrygentem chóru jest Robert Majewski, emisją głosu zajmuje się Tomasz Jeżewski, a akompaniatorem jest Tomasz Sarniak.

 

 

 

 Zespół Wokalny “Minimus”

Minimus

 

Zespół Wokalny “Minimus” powstał w 2010 r. Koncentrując się na śpiewie a cappella, posiada w swoim repertuarze przede wszystkim muzykę renesansu oraz dzieła XX i XXI wieku odwołujące się do ducha dawnych epok. “Minimus” często bierze udział w projektach związanych z wykonawstwem historycznym muzyki dawnej. Zespół chętnie współpracuje z kompozytorami młodego pokolenia, ma na swoim koncie wiele prawykonań chóralnych utworów a cappella oraz dzieł wokalno-instrumentalnych. Koncertuje na terenie całego kraju, przywiązując wagę zarówno do wysokiego poziomu artystycznego, jak i głęboko przemyślanej dramaturgii koncertów.

Zespół Wokalny “Minimus” nagrał cztery płyty CD: wydaną w 2014 roku „Nie tylko kolędy” z nowatorskimi opracowaniami kolęd; premierowe nagranie utworów kompozytora Marka Raczyńskiego na jego monograficznej płycie „Media Vita” z 2017 r., krążek „Wacław reimagined” (2020 r.) zawierający współczesne dzieła inspirowane twórczością Wacława z Szamotuł oraz najnowszą, „Vesepere, Nox et Aurora” w 2022 r.

Zespół jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów chóralnych. Został doceniony m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralno-Pasyjnej w Szczecinie (Grand Prix, 2021), Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi (I miejsce w kategorii, 2018), Ogólnopolskiego Konkursu Ars Liturgica w Gnieźnie (Złoty Dyplom 2018, 2014), Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie (Złoty Dyplom, 2016) czy Ogólnopolskiego Konkursu Chóralnego im. Wacława z Szamotuł (I miejsce w kategorii, 2011), otrzymał również wyróżnienia za kulturę brzmienia i wykonania utworów muzyki dawnej. W skład zespołu wchodzą doświadczeni śpiewacy, wywodzący się z najlepszych poznańskich chórów. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Sławomira Raczyńska.

“Minimus” to również, a może przede wszystkim, grupa przyjaciół, których łączy pasja do wielogłosowego śpiewu. Różne charaktery i osobowości wzajemnie się uzupełniają we wspólnym dążeniu do piękna.

 

 

 Młodzieżowy Chór „Scherzo”

 scherzo

Młodzieżowy Chór „Scherzo” I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu powstał w 1987 r. Jest chórem mieszanym zrzeszającym młodzież sądeckich szkół. Repertuar zespołu to głównie muzyka polska okresu Renesansu i współczesna. Chór wielokrotnie brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu „Schola Cantorum” w Kaliszu, zdobywając łącznie 5 Złotych, 9 Srebrnych i 5 Brązowych „Harf Eola” oraz nagrodę „Grand Prix”. Ponadto zdobył dwukrotnie „Złoty Kamerton” i czterokrotnie „Srebrny Kamerton” na Ogólnopolskim Konkursie Chórów Szkolnych w Bydgoszczy, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Chórów w Rzeszowie, Nagrodę Specjalną Międzynarodowego Festiwalu „Bydgoskie Impresje Muzyczne”, I miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantat” w kategorii chórów młodzieżowych oraz Srebrny i Brązowy Medal na Festiwalu Pieśni Religijnej w Prewezie w Grecji. Koncertował wielokrotnie za granicą m.in. w Niemczech, Włoszech, Francji, Belgii, Anglii, Słowacji, Hiszpanii, Norwegii, Bułgarii, Ukrainie i Grecji. Nagrał i wydał 6 płyt CD oraz płytę DVD ze swoim repertuarem. Za działalność artystyczną został uhonorowany Medalem 700-lecia Nowego Sącza, Tarczą Herbową Miasta Nowego Sącza, Medalem Województwa Małopolskiego oraz Nagrodą Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Andrzej Citak - muzyk, pedagog, chórmistrz, doktor sztuk muzycznych o specjalności dyrygentura, założyciel i dyrygent Młodzieżowego Chóru „Scherzo” I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Nauczyciel dyplomowany przedmiotów teoretycznych Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Nowym Sączu. W latach 2008-2012 dyrektor artystyczny Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej. Za swoje osiągnięcia uhonorowany m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, odznakami honorowymi Zasłużony dla Kultury Polskiej i Srebrny Krzyż Małopolski oraz Tarczą Herbową Miasta Nowego Sącza.

 

 

Chór Astrolabium 

Astrolabium fot. Ireneusz Nowicki

 

 

Chór Astrolabium powstał w październiku 1999 r. Z kilkuosobowej grupy rozrósł się do zespołu liczącego ok. 40 chórzystów. Wszyscy pracują zawodowo lub studiują. Na początku próby chóru odbywały się w toruńskim oddziale Caritas. Od lipca 2001 r. do września 2003 r. zespół prowadził działalność artystyczną pod patronatem kościoła akademickiego ojców Jezuitów w Toruniu, od września 2003 r. do grudnia 2011 r. – Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Dyrygentem zespołu jest dr hab. Kinga Litowska. Nazwa „Astrolabium” jest symbolem więzi chóru z grodem Kopernika: na większości wizerunków toruński astronom przedstawiany jest z tym właśnie przyrządem w dłoni. Od początku działalności Astrolabium uczestniczy w życiu kulturalnym Torunia, bierze udział w różnorodnych imprezach, festiwalach i konkursach w kraju i za granicą, zdobywając wysokie i najwyższe nagrody, np. Grand Prix festiwalu „Musica Sacra a Roma” (2011), IV miejsce w kategorii chórów mieszanych na Międzynarodowym Konkursie Chórów w Debreczynie (2010), I miejsce w kategorii chórów mieszanych na festiwalu „Venezia in Musica” (2007), II miejsce na XI Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Neuchâtel (2006), Złota Lutnia im. Jerzego Libana – Grand Prix XXXVI Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantat” (2005). Astrolabium wykonuje szeroki repertuar a cappella, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kompozytorów współczesnych. Bierze też udział w wielu projektach wokalno-instrumentalnych. Przy ich realizacji zespół współpracuje często z uznanymi, wybitnymi zespołami i artystami (m.in.: Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Capella Bydgostiensis, Orkiestra Symfoniczna Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Chór Kameralny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Chór Akademii Muzycznej w Gdańsku, Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, zespół Zakopower, Krzysztof Szydzisz, Miłosz Bembinow, Michał Nesterowicz, Łukasz Borowicz, Kai Bumann, Paul McCreesh, Martín Gester, Piotr Sułkowski, Massimiliano Caldi, Barry Epperley, Krzesimir Dębski, Maciej Żółtowski, Magdalena Cynk, Zbigniew Kozub i in.). Chór ma na koncie kilka prapremierowych wykonań, m.in. utworów Krzesimira Dębskiego, Gedymina Grubby, Jędrzeja Rocheckiego, a także polskie premiery: Magnificat Martína Palmeriego i Stabat Mater Karla Jenkinsa. W 2009 r. Prezydent Miasta Torunia przyznał Chórowi Astrolabium medal Thorunium – wysokie wyróżnienie przyznawane za zasługi dla miasta. Zespół nagrał dwie płyty promocyjne: w 2007 i 2013 r. oraz monograficzną płytę z muzyką Miłosza Bembinowa Astrolabium sings Bembinow, nominowaną do Fryderyka w r. 2014 w kategorii „Album roku: muzyka chóralna, oratoryjna i operowa”. Ostatnim zrealizowanym projektem płytowym zespołu jest nagranie Magnificat M. Palmeriego (2016 r. DUX Recordings).

 

Polski Chór Kameralny

 

 PChK fot. Andrzej Bray

 

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, obchodzący w tym roku czterdziestopięciolecie działalności artystycznej,  jest wybitnym, profesjonalnym zespołem chóralnym dysponującym niepowtarzalną barwą, najwyższymi umiejętnościami technicznymi oraz niespotykanie szerokim repertuarem. Sława chóru, który sięga wyżyn estetycznych, dotarła nie tylko do najważniejszych sal koncertowych w Polsce, ale także do wielu znaczących ośrodków muzycznych w Europie, Ameryce Północnej oraz Azji.

 

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis powstał w 1978 roku z inicjatywy Ireneusza Łukaszewskiego, który był jego pierwszym dyrektorem artystycznym. W roku 1983 kierownictwo artystyczne nad zespołem przejął brat założyciela – Jan Łukaszewski. 

 

Zespół dokonał blisko 700 prawykonań, wśród których były dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara i Krzysztofa Pendereckiego. Swoje utwory dedykowali chórowi m.in. Wojciech Kilar, Augustyn Bloch, Krzysztof Meyer, Edward Pałłasz, Juliusz Łuciuk, Andrzej Koszewski, Krzysztof Penderecki, Paweł Łukaszewski, a także kompozytorzy zagraniczni. 

 

Zespół cieszy się od lat opinią wszechstronnego chóru o unikatowej barwie głosów, co otworzyło zespołowi możliwość współpracy z tak znakomitymi orkiestrami, jak: Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Academy of Ancient Music, Divino Sospiro, Neue Düsseldorfer Hofmusik, Concilium Musicum Wien, Akademie für Alte Musik Berlin, Venice Baroque Orchestra oraz z tak wybitnymi dyrygentami chóralnymi, jak: Eric Ericson, Uwe Gronostay czy Stephen Layton.

 

Zespół jest zapraszany na tak prestiżowe festiwale muzyczne, jak m.in: Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Soundstreams, Muzyka w Starym Krakowie, Poznańska Wiosna Muzyczna.

 

Polski Chór Kameralny z powodzeniem nagrywa płyty oraz audycje muzyczne dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych oraz stacji telewizyjnych. 

 

W dorobku fonograficznym zespołu znajduje się ponad 80 płyt, z których statystycznie co czwarta była nominowana, a pięć zostało nagrodzonych Fryderykiem - nagrodą polskiej Akademii Fonograficznej. Nagrania chóru potwierdzają nie tylko jego perfekcję wykonawczą, ale także jego urzekającą, natychmiast rozpoznawalną barwę, którą porównywano do barw najszlachetniejszych instrumentów lutniczych czy najpiękniejszych głosów ptaków. Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, jako pierwszy zespół na świecie, nagrał komplet utworów na chór a cappella Krzysztofa Pendereckiego, za które to nagrania w roku 2010 i 2014 zespół otrzymał nagrody Orphée D’or przyznawane przez Academie du Disque Lyrique. Zespół wielokrotnie interpretował utwory Maestro Pendereckiego w obecności kompozytora, a nawet pod Jego dyrekcją. Polski Chór Kameralny dostąpił zaszczytu światowego prawykonania Jego drugiej autorskiej wersji Missa Brevis.

 

W roku 2013 Polski Chór Kameralny, pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, z towarzyszeniem szwajcarskiego zespołu instrumentalnego Musica Fiorita dokonał pierwszego nagrania 55 zachowanych motetów gdańskiego kompozytora Andrzeja Hakenbergera (1574–1627). Dwupłytowy album z tymi nagraniami ukazał się w 2018 roku w wydawnictwie Naxos.

 

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis jest instytucją kultury Miasta Gdańska. Zespół należy do Europejskiego Stowarzyszenia Profesjonalnych Chórów Kameralnych TENSO. 

 

Od roku 2006 jest producentem Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, w którym także bierze udział jako sceniczny wykonawca.

 

SOPRANY

Katarzyna Herrmann

Julita Kuczborska

Wiesława Łukaszewska

Dagmara Piotrowska

Sabina Szwed

Ludwika Wujtewicz

 

ALTY

Danuta Mackiewicz

Bożena Nadolska

Agata Sierańska

Katarzyna Wittschenbach

Aneta Wojtkiewicz

Klaudia Żmigrodzka

 

TENORY

Damian Bykowski

Leszek Gołąb

Kacper Kłosiński

Krzysztof Pękała

Jerzy Stelmański

Lech Wittschenbach

 

BASY

Mariusz Czapiewski

Andrzej Macierzyński

Sebastian Mandziej

Mykola Semeriakov

Janusz Sierla

Krzysztof Stachowski

 

 

Profesor Jan Łukaszewski to znakomity dyrygent chóralny i orkiestrowy, ceniony pedagog i wybitny organizator życia muzycznego. Od roku 1983 prowadzi Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, z którym dokonał ponad 700 prawykonań, nagrał kilkaset audycji radiowych i telewizyjnych oraz ponad 80 płyt, które były 29 razy nominowane, a pięciokrotnie nagrodzone „Fryderykiem” oraz dwukrotnie wyróżnione Orphée D’or − nagrodą Academie du Disque Lyrique. Dyrygował kilkoma tysiącami koncertów w Polsce, a także w Europie, USA, Kanadzie, Chinach i Japonii. Jest uznanym jurorem w konkursach muzycznych w Polsce, a także w Japonii, Walii, na Litwie, we Włoszech, Szwajcarii, Anglii, Francji oraz Niemczech. Zasiada w jury, a jednocześnie dyryguje prawykonaniami utworów chóralnych nagrodzonych w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Musica Sacra Nova.

 

Janowi Łukaszewskiemu dedykowali swoje utwory najwybitniejsi współcześni polscy kompozytorzy. Pod jego dyrekcją śpiewały m.in. Julia Leżniewa, Simone Kermes i Emma Kirkby. Pod jego batutą grały czołowe polskie i europejskie orkiestry. Dzięki współpracy z gigantami muzyki zrodziły się wspaniałe płyty i koncerty na najwyższym światowym poziomie.

 

Jan Łukaszewski w niedościgniony sposób interpretuje utwory chóralne oraz oratoryjne. Potrafi odkryć najgłębsze intencje żyjącego na przełomie XVI i XVII w. kompozytora gdańskiego Andreasa Hakenbergera, ale i żyjącego na przełomie XX i XXI w. Krzysztofa Pendereckiego. Jego znakami rozpoznawczymi są bezbłędna intonacja, idealna proporcja głosów i precyzja w prowadzeniu zamysłu kompozytorskiego połączone z twórczą odwagą interpretacyjną. Słynie z mistrzowskich wykonań skomplikowanych fakturowo, harmonicznie i rytmicznie utworów muzyki współczesnej.

 

Jan Łukaszewski otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2018), nagrodę Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (2020). W roku 2021, decyzją Rady Akademii Fonograficznej, został uhonorowany Złotym Fryderykiem.

 

Jan Łukaszewski jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym  Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, który odbywa się od roku 2006 w sierpniu w malowniczej scenerii parku Oliwskiego. Prowadzone przez Jana Łukaszewskiego finałowe koncerty festiwalowe, rozgrywające się w zabytkowej katedrze oliwskiej, goszczą najwybitniejszych solistów oraz renomowane europejskie zespoły instrumentalne i są retransmitowane do wielu krajów Europy.

 

 

 

 

 

 

Organizatorzy PMAA 2015

 

Województwo Kujawsko-Pomorskie Miasto Toruń Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowy Instytut Muzyki i Tańca Województwo Kujawsko-Pomorskie Miasto Toruń Meeting music Stowarzyszenie Astrolabium Krajowa Spółka Cukrowa S.A.