Spotkanie z kompozytorem Pawłem Łukaszewskim Dwór Artusa w Toruniu, niedziela, 19 czerwca, godz. 17.30 (WSTĘP WOLNY)

 

19.06.2016 r. o godz. 17.30 w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu odbędzie się spotkanie z kompozytorem Pawłem Łukaszewskim. Będzie ono wprowadzeniem do koncertu „Per musicam ad sacrum”, który o 19.30 zabrzmi w Kościele Wniebowzięcia NMP i bł. ks. Stefana Frelichowskiego w Toruniu. Podczas koncertu usłyszymy kompozycje Pawła Łukaszewskiego, m. in. antyfony, psalmy, kantyk i pieśni.

Pawel Lukaszewski 3

Paweł Łukaszewski to niezwykle utalentowany kompozytor, dyrygent i pedagog, znany w Polsce i za granicą. Siedmiokrotny zdobywca Nagrody Muzycznej Fryderyk, w tym roku otrzymał ją w kategorii "Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa" za album DVD Musica caelestis oraz w kategorii "Album Roku – Muzyka Współczesna" za album DVD Symphony for Providence. Kompozycje Pawła Łukaszewskiego charakteryzuje muzyczny minimalizm, inspiracja muzyką średniowiecza i renesansu, a przy tym komunikatywność i głębia muzycznego przekazu. Kontynuuje on linię rozwojową chóralnej muzyki religijnej obecnej m.in. w twórczości: Andrzeja Koszewskiego, Romualda Twardowskiego, Juliusza Łuciuka i Józefa Świdra. Bliski jest mu zarówno mistycyzm Arvo Pärta, jak i duchowość Johna Tavenera. Podobnie jak oni poszukuje w muzyce sacrum, o którym mówi:
„Czas sakralny to czas wewnętrznego przeżywania. Nowa muzyka sakralna ściśle związana jest z redukcją materiału dźwiękowego, materiału rytmicznego, tekstu oraz z uproszczeniem języka wypowiedzi. Ograniczenie, czasem do kilku dźwięków lub akordów sprawia, że dźwięki te zyskują nową głębię i nowy czas. Ale sacrum jest pomiędzy dźwiękami, w przestrzeni, w pogłosie, wybrzmieniu, a czasem nie tam, gdzie dźwięk się zaczyna, ale gdzie się kończy”.

Spotkanie poprowadzi dr Aneta Derkowska.

 

 

Po spotkaniu, w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu, w niedzielę,19 czerwca, godz. 19.30 Koncert Specjalny "Per musicam ad sacrum", w czasie którego Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedensis wykonywać będzie muzykę Pawła Łukaszewskiego.
(WEJŚCIÓWKI W DWORZE ARTUSA)

 

Organizatorzy PMAA 2015

 

Kujawy Pomorze Województwo Kujawsko-Pomorskie Miasto Toruń Miasto Chełmża Województwo Kujawsko-Pomorskie Miasto Toruń Miasto Chełmża Narodowe Centrum Kultury Meeting music Tumska 14 Stowarzyszenie Astrolabium