JP2 In Memoriam  koncert poświęcony pamięci Św. Jana Pawła II

 

Program:
Arvo Pärt, Stabat Mater
Maarten Spruijt, Thuremin
Bob Ingalls, Ave Maria

Wykonawcy:

Chór Astrolabium

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis

Jarosław Ciechacki – organy

Bartosz Bielak – perkusja

Filip Szanciło – perkusja

Kinga Litowska – dyrygent

  

UWAGA:
Na koncert JP2 In Memoriam 27 czerwca w Toruniu obowiązują BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI - do odbioru w kasie Dworu Artusa w godz. 12-18 w dni powszednie oraz, w miarę dostępności, na miejscu godzinę przed koncertem. Na koncert 26 czerwca w Chełmży WSTĘP WOLNY.

 

Chór ASTROLABIUM powstał w październiku 1999 r. Z kilkuosobowej grupy rozrósł się do zespołu liczącego ok. 40 chórzystów. Wszyscy pracują zawodowo lub studiują. Na początku próby chóru odbywały się w toruńskim oddziale Caritas. Od lipca 2001 r. do września 2003 r. zespół prowadził działalność artystyczną pod patronatem kościoła akademickiego ojców Jezuitów w Toruniu, od września 2003 r. do grudnia 2011 r. – Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Dyrygentem zespołu jest Kinga Litowska. Nazwa „Astrolabium” jest symbolem więzi chóru z grodem Kopernika: na większości wizerunków toruński astronom przedstawiany jest z tym właśnie przyrządem w dłoni. Od początku działalności Astrolabium uczestniczy w życiu kulturalnym Torunia, bierze udział w różnorodnych imprezach, festiwalach i konkursach w kraju i za granicą, zdobywając wysokie i najwyższe nagrody, np. Grand Prix festiwalu „Musica Sacra a Roma” (2011), IV miejsce w kategorii chórów mieszanych na Międzynarodowym Konkursie Chórów w Debreczynie (2010), I miejsce w kategorii chórów mieszanych na festiwalu „Venezia in Musica” (2007), II miejsce na XI Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Neuchâtel (2006), Złota Lutnia im. Jerzego Libana – Grand Prix XXXVI Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantat” (2005).

Astrolabium wykonuje szeroki repertuar a cappella, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kompozytorów współczesnych. Bierze też udział w wielu projektach wokalno-instrumentalnych. Przy ich realizacji zespół współpracuje często z uznanymi, wybitnymi zespołami i artystami (m.in.: Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Capella Bydgostiensis, Orkiestra Symfoniczna Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Chór Kameralny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Chór Akademii Muzycznej w Gdańsku, Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, zespół Zakopower, Krzysztof Szydzisz, Miłosz Bembinow, Michał Nesterowicz, Łukasz Borowicz, Kai Bumann, Paul McCreesh, Martín Gester, Piotr Sułkowski, Massimiliano Caldi, Barry Epperley, Krzesimir Dębski, Maciej Żółtowski, Magdalena Cynk, Zbigniew Kozub i in.). Chór ma na koncie kilka prapremierowych wykonań, m.in. utworów Krzesimira Dębskiego, Gedymina Grubby, Jędrzeja Rocheckiego, a także polskie premiery: Magnificat Martína Palmeriego i Stabat Mater Karla Jenkinsa.

W 2009 r. Prezydent Miasta Torunia przyznał Chórowi Astrolabium medal Thorunium – wysokie wyróżnienie przyznawane za zasługi dla miasta. Zespół nagrał dwie płyty promocyjne: w 2007 i 2013 r. oraz monograficzną płytę z muzyką Miłosza Bembinowa Astrolabium sings Bembinow, nominowaną do Fryderyka w r. 2014 w kategorii „Album roku: muzyka chóralna, oratoryjna i operowa”. Najnowszym zrealizowanym projektem płytowym zespołu jest nagranie Magnificat M. Palmeriego (2016 r. DUX Recordings).

Chr Astrolabium

 

Orkiestra kameralna CAPELLA BYDGOSTIENSIS – etatowy zespół artystyczny Filharmonii Pomorskiej zaliczany do czołowych polskich orkiestr kameralnych. Zadebiutowała w 1962 r. Kierownictwo artystyczne Orkiestry sprawowali: Stanisław Gałoński, Włodzimierz Szymański, Karol Teutsch, Daniel Stabrawa, Mirosław Jacek Błaszczyk i Wiesław Kwaśny, a obecnie z Orkiestrą stale współpracuje José Maria Florêncio i Kai Bumann. Występuje na najbardziej znaczących estradach Polski i Europy, w salach tak prestiżowych, jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie, Schauspielhaus w Berlinie, Schloss Mirabell w Salzburgu, Pałac Królewski w Sztokholmie, El Escorial w Hiszpanii, w sali Radia Holenderskiego w Utrechcie, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Auli Leopoldinum we Wrocławiu czy w Filharmonii Lwowskiej. Wśród gościnnych dyrygentów i solistów zespołu są: Ewa Podleś, Wanda Wiłkomirska, Roman Jabłoński, Gary Karr, Wieland Kuijken, Konstanty Andrzej Kulka, George Malcolm, Takao Ukigaya, Paweł Przytocki, Paul Esswood, Piotr Pławner, Krzysztof Jakowicz, Waldemar Malicki, Tomasz Tomaszewski, Jan Stanienda, Krzysztof Meisinger, Michał Maciaszczyk i inni. Zróżnicowany repertuar Orkiestry obejmuje różne epoki i style muzyczne – od baroku do współczesności.

Jednym z ciekawszych przedsięwzięć ostatniego okresu było kilkutygodniowe tournée w Brazylii w 2010, 2011 i 2012 r., które objęło wiele koncertów, m.in. w takich miastach, jak: Rio de Janeiro, São Bernardo do Campo, São Paulo, Vitória, São José dos Campos, Diadema, Atibaia, Piracicaba, Pedra Azul. Występy kameralistów bydgoskich zostały przyjęte entuzjastycznie zarówno przez słuchaczy, jak i krytykę. Capella Bydgostiensis dokonała licznych nagrań płytowych dla wytwórni polskich, holenderskich, hiszpańskich, a także nagrań radiowych i telewizyjnych. W 2012 r. orkiestra pod dyrekcją J. M. Florência, z udziałem skrzypaczki Marii F. Krug z Brazylii, nagrała dwupłytowy album z muzyką kompozytorów polskich i brazylijskich (DUX). W 2014 r. zagrała w Filharmonii Berlińskiej (z Krzysztofem Meisingerem w roli dyrygenta i gitarzysty). Z okazji obchodzonego w 2013 r. jubileuszu 60-lecia Filharmonii Pomorskiej ukazały się dwie nowe płyty Capelli, pt. Ave Maria z pieśniami autorstwa kompozytorów różnych epok (Barbara Kubiak – sopran) oraz Grażyna Bacewicz: Symphony for String Orchestra (Ewa Kupiec – fortepian, Mariusz Smolij – dyrygent). CD nagrane dla cenionej w świecie firmy Naxos otrzymało nagrodę Fryderyk 2015 w kategorii „Najlepszy album polski za granicą”. W 2015 r. bydgoscy kameraliści wystąpili w Konzerthalle C.Ph.E. Bach we Frankfurcie nad Odrą, z okazji 200-lecia Singakademie Frankfurt (Oder).

Capella Bydgostiensis foto

 

Kinga Litowska jest absolwentką Wydziału Teorii Muzyki oraz Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 2005 r. uzyskała tytuł doktora sztuki, a w roku 2017 doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki muzyczne, dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Zasiadała w jury konkursów chóralnych w Wenecji, Riva del Garda oraz Graz (European Choir Games). Jest członkiem World Choir Council. Pracuje jako nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, pełniąc ponadto funkcję dyrektora tej placówki.
Jest dyrygentem i współzałożycielem Chóru Astrolabium. Wraz z prowadzonym przez siebie zespołem zdobyła szereg nagród i wyróżnień, m.in.:
–  Grand Prix Turnieju „Legnica Cantat“ (2005),
– zwycięzca kategorii i nagroda dla najlepszego dyrygenta konkursu „Venezia in Musica“ (2007),
– Grand Prix i nagroda dla najlepszego dyrygenta konkursu „Musica Sacra a Roma“ (2011).
Wspólnie z Chórem Astrolabium uhonorowana została przez Prezydenta Miasta Torunia medalem Thorunium. W 2014 r. otrzymała Nagrodę Prezydenta miasta Torunia w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego za sukcesy Chóru Astrolabium, popularyzację muzyki chóralnej oraz organizację I edycji festiwalu „PER MUSICAM AD ASTRA” 2013.

Kinga Litowska foto komitet

Organizatorzy PMAA 2015

 

Województwo Kujawsko-Pomorskie Miasto Toruń Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowy Instytut Muzyki i Tańca Województwo Kujawsko-Pomorskie Miasto Toruń Meeting music Stowarzyszenie Astrolabium Krajowa Spółka Cukrowa S.A.